Head kolleegid!
15. veebruari Eesti Päevalehe artikkel räägib ühiskondlikult väga tõsisel teemal – diskrimineerimisest töökohal. Kuna lugu on Tartu ülikoolis juhtunust ("Tartu ülikool keeldus uurimast doktorandi seksuaalse ahistamise kaebust") ning artiklis on avaldatud minu kommentaare, siis tahan lisada natuke taustainfot, millest osa olen saatnud ka ajalehetoimetusele, aga mida pr Kadri Ibrus ei pidanud vajalikuks avaldada.
Lehes kirjeldatud keeruline juhtum on tõesti ülikoolis aset leidnud, ekslik aga on artikli pealkirja väide, et ülikool keeldus teemaga tegelemast. Ülikool tegeles olukorrale lahenduse otsimisega alates 2013. aasta lõpust, mil doktorant esmakordselt personaliosakonna poole pöördus. Protsessi on olnud kaasatud ka poolte advokaadid. 2014. aastal toimunud eri kohtumistel palus doktorant ülikooli esindajatelt konfidentsiaalsust ning seda soovi oleme püüdnud austada.
Kuna teadaolevalt on nüüdseks käimas kriminaalmenetlus ning ülikool soovib praegu hoiduda igasugusest omapoolsest tegevusest ja seisukohtadest, mis võivad uurimisele mõju avaldada, siis ei saa ma teiega jagada juhtumi üksikasju. Samuti ei ole võimalik juhtumi ega ka ülikooli käitumise kohta anda sisulisi selgitusi ilma avaldamata konflikti osapoolte delikaatseid isikuandmeid.
Tartu ülikool jõudis juba ligi aasta tagasi, 2016. a märtsis konflikti osapooltega kompromissilepingute sõlmimiseni, millega mõlemad on kinnitanud, et ei oma ülikooli vastu pretensioone ega kaasa ülikooli edasistesse, kahte eraisikut puudutavatesse vaidlustesse.
Mul on kahju, et see keeruline suhe ei ole aastatagustele kokkulepetele vaatamata praeguseni lahendust leidnud. Kahetsust avaldan ka lehte jõudnud ülikooli kommunikatsioonitalituse juhataja hinnangulise kommentaari pärast. Samas olen rahul, et alates 2016. a sügisest on ülikoolil olemas kokkulepitud käitumistavasid tutvustav juhendmaterjal – võrdse kohtlemise juhend. Juhend aitab ülikoolis ette tulevate kiusamis- ja diskrimineerimisjuhtumite korral õigeid otsuseid teha, aga ka igal üliõpilasel ja töötajal enda kaitseks abi otsida.
Samal eesmärgil lõime hiljuti personaliosakonda ka töötajate nõustaja ametikoha. Alates 1. jaanuarist 2017 tegeleb töötajate nõustaja-kaplan Tõnu Lehtsaar muuhulgas ka konfliktide vahendamise ning allüksuste ja meeskondade suhtekliima paranemisele kaasa aitamisega.
Kõikidesse olukordadesse, kus on kahtlus, et kedagi on töökohal ebavõrdselt koheldud, tuleb alati suhtuda täie tõsidusega. Loodan, et me kõik oleme osavõtlikud kiusamisjuhtumeid märkama ja nende lahendamisele kaasa aitama.
Volli Kalm
rektor